W wydawnictwie czy samodzielnie – jak najlepiej wydać książkę?

W wydawnictwie czy samodzielnie – jak najlepiej wydać książkę?

Jeszcze kilka dekad temu, możliwość samodzielnego wydania książki nie była czymś osiągalnym dla początkującego pisarza. Dziś, dzięki rozwojowi mediów społecznościowych i spadkowi cen usług drukarskich jest to jak najbardziej możliwe – jakie wady i zalety ma taka forma wydania książki? Czy lepiej spróbować wydać książkę za pośrednictwem znanego wydawnictwa, czy spróbować wydać ją samodzielnie? Sprawdźmy!

Samodzielne wydanie książki – czy to ma sens?

Wydanie książki za pośrednictwem dużego wydawnictwa jest (w porównaniu z samodzielnym wydaniem) pod wieloma względami lepszą, a na pewno mniej pracochłonną opcją. W takiej sytuacji wydawca dużej mierze odciąża autora – często to po jego stronie leży przygotowanie oprawy graficznej, zapewnienie korekty czy zlecenie druku. Warto również dodać, że duże firmy wydawnicze mają własne, dobrze rozwinięte kanały sprzedażowe. Dzięki nim dany tytuł znajdziemy w większej ilości sklepów, co oczywiście przekłada się na sprzedaż. W wypadku samodzielnego wydania kanały dystrybucyjne są zazwyczaj ograniczone – książka sprzedawana jest za pośrednictwem strony internetowej, mediów społecznościowych oraz czasem sklepów, jednak nie jest to zjawiskiem częstym. Dlaczego więc tak wielu młodych autorów decyduje się na samodzielne wydanie książki?

Dlaczego autorzy wydają książki samodzielnie?

Istnieje kilka przyczyn, dla których autorzy samodzielnie wydają swoje dzieła literackie. Po pierwsze i najważniejsze – wydanie książki dla wydawnictwa wiąże się z inwestycją. Taka inwestycja to zapłata za druk określonego nakładu, przygotowanie książki do druku oraz koszty promocyjne. Inwestycja ta musi zostać pokryta z doli, jaka przypada wydawnictwu po podziale zysków z autorem. Oczywiście miejmy także na uwadze, że takie wydawnictwa nie prowadzą działalności charytatywnej, dlatego po poniesieniu tych kosztów muszą także zarobić. Zainwestowanie środków w wydanie i promocję książki nieznanego autora wiąże się z ryzykiem przysłowiowego wtopienia środków – dlatego więc trudno jest wydać pierwszą książkę tą drogą. Wydawca zawsze patrzy przychylniej na autora, o ugruntowanej pozycji.

Jak samodzielnie wydać pierwszą książkę?

Jak wydać książkę samodzielnie? Jeżeli Twoja książka jest już napisana, to kolejnym krokiem, jaki musisz podjąć, jest opłacenie doświadczonego korektora i przeprowadzenie korekty książki. W międzyczasie warto już wstępnie zająć się promocją – informuj na mediach społecznościowych o swoich planach wydawniczych. Dobrym posunięciem jest także zamieszczenie informacji o dacie premiery książki na stronie internetowej. Kolejnym krokiem jest znalezienie grafika, który obrobi książkę graficznie i dostosuje ją do druku. Teraz już pozostał druk – jego koszt jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy od nakładu (w przybliżeniu może wynosić od 2 do 30 zł za sztukę).