Samodzielnie czy przez wydawnictwo – jak najlepiej wydać pierwszą książkę? Podpowiadamy!

Samodzielnie czy przez wydawnictwo – jak najlepiej wydać pierwszą książkę? Podpowiadamy!

Wydanie pierwszej książki jest ogromnym wydarzeniem w życiu każdego autora. Każdy z takich twórców jeszcze przed debiutem musiał zadać sobie ważne pytanie: czy pierwszą książkę lepiej wydać w tradycyjnym wydawnictwie, czy na własną rękę? Dzisiaj postanowiliśmy znaleźć na nie odpowiedź. Specjalnie dla Was oceniliśmy możliwości, jakie daje wydanie każda z tych dwóch, wymienionych dróg. Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób wydać pierwszą książkę?

No dobrze, w takim razie jak wydać książkę debiutancką – dzieło, od którego w dużej mierze zależy dalszy rozwój naszej kariery? Cóż istnieją dwie drogi, które możemy obrać. Pierwsza to wydanie książki na własną rękę. W tym przypadku musisz liczyć się z tym, że wszystkie koszta i obowiązki związane z korektą, przygotowaniem oprawy graficznej, dystrybucją, promocją, oraz przygotowaniem do druku i samym drukiem spoczną na Twoich barkach. Można powiedzieć, że jeżeli obierzesz tę drogę, to staniesz się małym, niezależnym wydawnictwem otwartym na poczet wydania Twojego debiutu. Na temat zadań wydawniczych można by napisać osobny artykuł – tutaj jedynie nadmienimy, że przed obraniem tej drogi warto ocenić wielkość nakładu, w jakim planujesz wydać książkę i oszacować koszta. Pamiętaj, że wydanie książki jest nie tylko posunięciem artystycznym, lecz również biznesowym – zawsze mierz siły na zamiary przed podjęciem kroków w tym zakresie. Jeżeli jednak po dokonaniu analizy kosztów stwierdzisz, że jesteś w stanie wydać książkę samodzielnie, to zdobędziesz, ogromne doświadczenie a większość zysków wydawniczych wyląduje w Twojej kieszeni.

Czy warto wydać książkę w wydawnictwie książkowym?

Jeżeli już mowa o zyskach to w przypadku wydania książki za pośrednictwem tradycyjnego wydawnictwa, jedynie część z nich powędruje do Twojego budżetu. To wydawca będzie je rozdysponowywał, w proporcjach ustalonych w kontrakcie, jaki z nim podpiszesz. Warto jednak nadmienić, że w zamian za podział zysków otrzymasz nieocenione wsparcie przy wydaniu dzieła – wydawnictwa posiadają dobrze rozbudowaną sieć dystrybucyjną, więc masz szansę sprzedać książkę w większym nakładzie. Posiadają również nieoceniony know-how, wydawniczy, dzięki czemu unikniesz wielu błędów, a ponadto zazwyczaj odpowiadają za druk, a nawet oprawę graficzną książki. Z drugiej jednak strony, początkującemu autorowi ciężko jest zadebiutować książką wydaną poprzez wydawnictwo tradycyjne – niestety tego rodzaju firmy niechętnie nawiązują współprace z początkującymi autorami. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw i samodzielnie podjąć decyzję, w jaki sposób wydasz swoją pierwszą książkę – każda z dróg ma swoje plusy i minusy. Mamy nadzieję, że część z nich udało nam się Tobie przedstawić w tym artykule.